logo

Czy cegła to najlepszy materiał na fundamenty?

Fundamenty są jednym z najważniejszych elementów konstrukcji całego budynku, ponieważ pozwalają na przekazywanie jego masy na podłoże oraz zapewniają konieczną stabilność, izolując jednocześnie obiekt od gruntu. W zależności od warunków hydrogeologicznych oraz rozmiarów realizowanej inwestycji można zastosować betonową płytę fundamentową lub ławy połączone ze ścianami fundamentowymi. Ta druga opcja jest wybierana znacznie częściej, gdyż zwykle okazuje się tańsza i łatwiejsza do wykonania. Będzie też niezbędna, jeżeli w grę wchodzi podpiwniczenie całości lub części budynku. Szczególne znaczenie będzie miał jednak materiał, z którego powstanie fundamentowanie. Jedną z najlepszych opcji stanie się tu zwykle cegła pełna. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Co trzeba wiedzieć o cegle pełnej?

Cegła to materiał ceramiczny powstający z mieszanki gliny, dodatków uszlachetniających i pewnej ilości wody, które po wymieszaniu i uformowaniu są suszone, a później wypalane w niezwykle wysokiej temperaturze, wynoszącej około 1000°C. Co ważne, gotowa cegła ma niewielką nasiąkliwość, radzi sobie więc znakomicie z działaniem wody. Jest również odporna na związki chemiczne obecne w podłożu oraz cechuje się niską przewodnością cieplną, która sięga zaledwie od 0,28 do 0,30 W/(m·k), co oznacza stosunkowo wysoką termoizolacyjność. W przypadku cegieł pełnych w materiale nie ma pionowych otworów zmniejszających masę, lecz obniżających wytrzymałość, co przekłada się na charakterystykę wytrzymałościową. Podstawową zaletą cegły pełnej będzie świetna odporność na ściskanie – zależnie od klasy wytrzymałości będzie to 10, 15, albo 20 MPa, co oznacza zdolność do przenoszenia wszelkich obciążeń wynikających z masy budynku i pojawiających się podczas jego eksploatacji obciążeń.

Co ma znaczenie przy korzystaniu z cegły pełnej?

Murowanie ścianek fundamentowych wymaga korzystania z właściwie dobranej zaprawy, która pozwoli na trwałe związanie elementów, a przy tym będzie miała zbliżoną wytrzymałość obciążeniową, co pozwoli na równomierny rozkład działających sił i podniesie trwałość całej konstrukcji.