logo

Blog

Czy cegła to najlepszy materiał na fundamenty?

fundament z cegły

Fundamenty są jednym z najważniejszych elementów konstrukcji całego budynku, ponieważ pozwalają na przekazywanie jego masy na podłoże oraz zapewniają konieczną stabilność, izolując jednocześnie obiekt od gruntu. W zależności od warunków hydrogeologicznych oraz rozmiarów realizowanej inwestycji można zastosować betonową płytę fundamentową lub ławy połączone ze ścianami fundamentowymi. Ta druga opcja jest wybierana znacznie częściej, gdyż zwykle okazuje się tańsza i łatwiejsza do wykonania. Będzie też niezbędna, jeżeli w grę wchodzi podpiwniczenie całości lub części budynku. Szczególne znaczenie będzie miał jednak materiał, z którego powstanie fundamentowanie. Jedną z najlepszych opcji stanie się tu zwykle cegła pełna. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Czytaj więcej...

Czy cegła jest ekologicznym materiałem budowlanym?

cegła budowlana

Jednym z najważniejszych czynników przesądzających o parametrach użytkowych budynku oraz jego przewidywanej żywotności jest rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych. Kluczowym elementem okazują się wyroby wykorzystane do wzniesienia ścian nośnych, ponieważ nie tylko przenoszą one powstające obciążenia, ale także są współodpowiedzialne za energooszczędność całej konstrukcji. Wśród najbardziej popularnych rozwiązań wciąż chętnie wybieranych przez inwestorów jest tradycyjna ceramika budowlana, w tym cegła pełna oraz klasyczna dziurawka idealna do ścianek działowych bądź rozmaitych wypełnień. Coraz częściej, wybierając technologię wykonania obiektu, zwraca się uwagę na ekologiczność poszczególnych rozwiązań. Przekonajmy się, jak wypada tu cegła.

Czytaj więcej...

Cegła w aranżacji wnętrz - inspiracje i pomysły

cegła dekoracyjna na ścianie

Cegła od dawna nie ogranicza się wyłącznie do zastosowań konstrukcyjnych. Jej urok i wszechstronność stają się coraz bardziej popularne w świecie aranżacji wnętrz. Cegielnia Grabowiec, jako doświadczony producent ceramicznych wyrobów, oferuje nie tylko wysokiej jakości cegłę, ale również inspiracje dla tych, którzy pragną nadać swojemu wnętrzu wyjątkowy charakter.

Czytaj więcej...

W jaki sposób cegła wpływa na izolację termiczną budynku?

czerwona cegła

Wybór cegły może mieć ogromny wpływ na redukcję strat ciepła. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób cegła wpływa na izolację termiczną budynku.

Czytaj więcej...