logo

W jaki sposób cegła wpływa na izolację termiczną budynku?

Wybór cegły może mieć ogromny wpływ na redukcję strat ciepła. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób cegła wpływa na izolację termiczną budynku.

Cegła dziurawka

Cegła dziurawka, nazywana również cegłą pełną dziurawą, to rodzaj cegły o porowatej strukturze, charakteryzującej się mniejszą masą i wyższą przewodnością cieplną. Dzięki licznym otworom i kanałom w swojej strukturze zapewnia lepszy przepływ powietrza, co pozwala na skuteczniejszą izolację termiczną budynku. Dzięki temu, że cegła dziurawka wolniej reaguje na zmiany temperatury, wnętrze budynku pozostaje chłodniejsze latem i cieplejsze zimą. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w klimatach o dużych amplitudach temperatur.

Cegła kratówka K-1, K-2 i K-3

Cegła kratówka dostępna w różnych wariantach oznaczanych jako K-1, K-2 i K-3. Charakteryzuje się siatką otworów, które nieco zmniejszają jej wytrzymałość, ale zwiększają izolacyjność termiczną. Cegła kratówka K-1 jest najmniej porowata, więc jest najbardziej wytrzymała, ale jednocześnie ma nieco gorsze parametry izolacyjne. Natomiast cegła kratówka K-3 jest najbardziej porowata i ma najlepsze właściwości izolacyjne. Wybór odpowiedniej kratówki zależy od wymagań dotyczących wytrzymałości i izolacyjności budynku.

Cegła pełna

Cegła pełna to tradycyjny wybór, który mimo swojej najniższej izolacyjności termicznej nadal znajduje swoje zastosowanie w budownictwie. Jej zaletą jest duża wytrzymałość i trwałość, dzięki czemu jest często wykorzystywana w konstrukcjach nośnych. Pomimo niższych właściwości izolacyjnych niż cegła dziurawka czy kratówka, można z powodzeniem zastosować ją w zewnętrznych warstwach ścian w połączeniu z innymi materiałami izolacyjnymi. W połączeniu z odpowiednimi technologiami budowlanymi cegła pełna również przyczynia się do oszczędności energii i komfortu termicznego wewnątrz budynku.